מערכת חלונות 8.1 (נקראת גם Windows Blue) הגיחה לאוויר העולם בשלהי אוקטובר 2013 כעדכון למערכת ההפעלה חלונות 8, שהושקה בדיוק שנה קודם לכן. זו הייתה הפעם הראשונה, שעדכון למערכת הפעלה קיימת, מגיע לא כחבילת שירות (Service Pack) כפי שהיה נהוג במערכות ההפעלה הקודמות של מיקרוסופט, אלא כמערכת הפעלה בפני עצמה. מערכת ההפעלה חלונות 8.1 מושתתת על בסיס מערכת חלונות 8 לא רק ברמת ממשק משתמש גרפי, כי אם גם בגרעין המערכת. החידושים שהביאה עימה מערכת 8.1 במסגרת ממשק המשתמש מתבטאים בראש ובראשונה בהחזרת לחצן ההתחל. אולם לחצן זה משמש כמתג בלבד המציג את ממשק "מטרו" (מסך התחל), או את שולחן העבודה. בנוסף ניתן להציג באמצעותו את תפריט X (בלחיצה על לחצן ימני בעכבר).
סרגל משימות ווינדוס 8.1

ממשק מטרו (מסך התחל) עבר מתיחת פנים קלה, והפך לגמיש יותר בפן העיצובי. למשל: ניתן להציג את האריח בארבעה גדלים, דבר שמקנה לנו להציג במסך מספר גדול יותר של אריחים מבלי לגלול אותו לצדדים. ניתן גם להציג את האריחים כפי שהם מופיעים במסך התחל על רקע שקבענו בשולחן העבודה.

ממשק מטרו, לחצן התחל, שולחן עבודה

פעולות אלו ניתן ליישם בכרטיסייה החדשה "ניווט" שנוספה לכרטיסיות בחלון "מאפיינים" של "שורת המשימות". כמו כן ארגז הצבעים שמוצג תחת "הגדרות" בסרגל הצ'ארמס, מגדיל את אופציות העיצוב של רקע מסך ההתחל.

למסך התחל גם נוספו מספר אריחים חדשים מובנים כגון: "אוכל ומשקאות", "התראות", "רשימת קריאה" ועוד המעניקים למשתמש שירותים נוספים שלא היו קיימים בחלונות 8, ומאפשרים למשתמש לא רק צפייה במולטימדיה או הפקת מסמכים ושמירת קבצים, אלא גם יצירה, שמירה והחלפה של מתכונים, מעקב אחרי הבריאות שלנו, השכמה ועוד.

אריחים בווינדוס 8.1

גם הדפדפן שודרג, ובחלונות 8.1 מוצג הדפדפן IE11 במקום IE10 בחלונות 8. הוא מאפשר בסביבת מטרו שימוש בפונקציות שהיו זמינות רק בסביבת שולחן העבודה, כמו הפונקציה "מועדפים".

חידושים מוצגים גם במסגרת השירותים כמו: שירותי האחסון שנקראים כעת One Drive ואשר הוגדלו מ-7 ג'יגה אחסון הניתן בחינם למשתמשי חלונות 8, ל-10 ג'יגה. לאחרונה הוגדל שטח האחסון בחינם אף ל-30 ג'יגה.

אפשר גם לבצע הגדרות למערכת בסביבת ממשק מטרו וסרגל הצ'ארמס כמו הגדרת רשת משרדית קטנה, בשונה מחלונות 8 שם ניתן היה להגדיר זאת רק בסביבת שולחן העבודה.

חידוש נוסף בחלונות 8.1, ניתן להשתמש בתכונת "Snap View" (מספר אפליקציות במסך אחד), ברזולוציה נמוכה מזו שנדרשה בחלונות 8. דבר זה מאפשר לבצע "Snap View" במסכים, שלא ניתן היה לבצע בהם תכונה זו בחלונות 8. מדהים לא?

searchשיטת החיפוש שונתה, וכרגע לכל אפליקציה בנפרד יש מתג חיפוש שמאפשר חיפוש באפליקציה. חיפוש בעזרת סרגל הצ'ארמס יציג תוצאות: מהאינטרנט (מכל מקום, תמונות ווידאו), ממערכת הקבצים והגדרות. ניתן לבחור באופציה המועדפת עלינו מתיבת הרשימה.

יש לציין כי מספר תכונות שלא היו קיימות בחלונות 8.1 בזמן ההתקנה התווספו לממשק רק אחרי ביצוע עדכונים למערכת חלונות 8.1. לדוגמה: ניתן לראות בצילום מסך ההתחל כי נוספו מתגים של חיפוש וכיבוי המערכת.יתר על כן ניתן במשיכת העכבר כלפי מטה להציג את שורת המשימות על מסך ההתחל, דבר שמאפשר לנו לנווט ביתר קלות בין ממשק התחל לשולחן העבודה. האפליקציות בסביבת ממשק ההתחל (מטרו) אינן תופסות את כל המסך, והן מתנהגות כמו כל חלון רגיל – ניתן למזערן, להגדילן ולסגור אותן.

יש גם מספר שינויים, כמו אפליקציות שהוסרו כגון: "הודעות" שהוחלפה באפליקציית Skype או אפליקציית Bing שהייתה מובנית, וכרגע חיפוש ברירת המחדל של מערכת 8.1 מבוצע ע"י מנוע חיפוש זה. עוד שינוי – אפליקציה או תוכנית שהותקנו במערכת לא יוצגו כברירת מחדל בממשק המטרו אלא יוצגו בממשק "כל האפליקציות" שניתן להגיע אליו בלחיצה על החץ בתחתית ממשק המטרו.

סקרנו עתה את החידושים בחלונות 8.1. השילוב של חידושים אלו עם היתרונות שכבר היו קיימים בחלונות 8 כמו: יציבות, נוחות, וירטואליזציה (למחשבים בהם המעבדים תומכים ב-(VT, פעילות של אפליקציות ברקע (אריח חי, המספק לנו מידע הקשור לאפליקציה בזמן אמת כמו: דואר, מזג אוויר וכיו"ב) המתאפשר הודות לביצוע של תהליכי Multi Tasking משודרגים של מערכת ההפעלה חלונות 8/8.1 ועוד.

כל המאפיינים שצוינו כאן, מציגים את מערכת חלונות 8.1 כמערכת חזקה משודרגת אשר מעניקה למשתמש חוויה אטרקטיבית במיוחד.

ספרים שעשויים לעניין אותך